Milano Design Film Festival 2016| Programma


Panel & Workshop

Panel Discussion #1
Venerdì 7 ottobre/Friday 7th October
h 10:00—13:00 • sala/theatre 200
Guest speaker
Guido Bagatta, Daniela Cattaneo, Marco Cendron,Barnaba Fornasetti, Giovanni Gennari, Keiichi Matsuda, Francesca Molteni, Davide Mondo, Francesco Morace, Matteo Ragni, Joseph Robson
Moderator
Barbara Sgarzi

Panel Discussion #2
Venerdì 7 ottobre/Friday 7th October
h 11:00—13:00 • sala/theatre 50
L’Anarchitetto e il Cinema
I film di Gordon Matta-Clark
Proiezione/Screening

Bingo/Ninths, USA 1974, 9’40”
Splitting, USA 1974, 10’50”
Conical Intersect, USA 1975, 18’40”
City Slivers, USA 1976, 15’
Guest speaker
Gianni Pettena, Marco Scotini
Moderator
Davide Giannella

Panel Discussion #3
Venerdì 7 ottobre/Friday 7th October
h 14:30—16:30 • sala/theatre 200
Guest speaker
Daniela Fantini, Patrizia Scarzella, Ilaria Venturini Fendi, Caterina Micolano, Alberto Canetta, Stefano Cardini, Giulio Iacchetti, Vincenzo Linarello
Moderator
Silvia Robertazzi

Panel Discussion #4
Venerdì 7 ottobre/Friday 7th October
h 14:30—15:30 • sala/theatre 100
Gli orti sui tetti
Proiezione/Screening
The Flying GardnersGiacomo Boeri, Matteo
Grimaldi, Italy 2015, 9’ 02”
Guest speaker
Inge de Boer, Denise Houx, Azzurra Muzzonigro,
Emanuela Saporito, Paolo Soravia, Giovanni Ugo, Franco Zinna
Moderator
Antonella Dedini

Workshop
Sabato 8 ottobre/Saturday 8th October
h 10:00—12:00 • sala/theatre 100
Con / with
Alice Buoli, Cecilia De Marinis,
Dorotea Ottaviani, Maria Veltcheva

Panel Discussion #5
Sabato 8 ottobre/Saturday 8th October
h 12:00—13:00 • sala/theatre 100
Come cambia il design tra storytelling e nuovi media
Guest speaker
Annalisa Rosso

Panel Discussion #6
Sabato 8 ottobre/Saturday 8th October
h 14:30—16:30 • sala/theatre 100
Filmare l’architettura
I corti dell’Accademia di Mendrisio, USI / Short movies of Mendrisio Academy, USI
Guest speaker
Marco Della Torre

Giovedì 6 / Thursday 6th

SALA / THEATRE 400
20:00
The Campana Brothers 
by Fernando & Humberto
Gabriela Bernd, Brazil 2016, 20’
—World première
Guest
Gabriela Bernd, Fernando Campana, Humberto Campana

21:30
REM
Tomas Koolhaas, USA 2016, 75’
Guest
Tomas Koolhaas

SALA / THEATRE 200
18:15
Istanbul e il Museo 
dell’Innocenza di Pamuk
Gran Gee, Turkey 2016, 97’

20:15
The Age of Kommunalki
Francesco Crivaro, Elena Alexandrova
Italy/Russia 2015, 65’
Guest
Alessandro De Magistris,
Umberto Zanetti

Naoshima. Dream on the Tongue
Claire Laborey, France 2014, 52’
Guest
Silvia Gavina

SALA / THEATRE 100
18:15
Filter: Superflex
Kwassa Kwassa, Tuan Andrew Ngguyen, Comoro Islands 2015, 20’

Filter: Anna Franceschini
Before II, Italy 2013, 1’45” / Before they break before they die, Italy 2013, 2’43” / Nothing is more mysterious, a fact that is well explained, Italy 2010, 11’45”  /  You know why they respect me? Because they think I’m dead, Italy 2016, 6’13”
Guest
Anna Franceschini

19:30
Design Disruptors. The Future is Designed
InVision, USA 2016, 70’
—Italian première

21:00
Building M+ (Herzog & de Meuron)
Stephy Chung, Hong Kong 2014, 10’49”

The Chinese Lives of Uli Sigg
Michael Schindhelm, China 2016, 93’
—Italian première
Guest
Michele Lupi

SALA / THEATRE 50
18:15
Non-space: the Collapse 
of the City as Commodity
Imre Azem, Turkey 2015, 11’39”

The Imagineries of Transformation 
(Lacaton & Vassal)
Karine Dana, France 2015, 20’

20:00
Ettore Sottsass. 
A private scrapbook. 1957-2007
Edited by Francesca Balena Arista, 
Roberta Meloni, Italy 2008, 30’

The Emperor of Time (Muybridge)
Drew Christie, USA 2016, 8’
Guest
Leo Guerra

21:00
Frammenti di un discorso amoroso
F. Clerici, G. Berlese, V. Brambilla, 
S. De Guio, G. Olivieri, A. Puchetti, 
N. Riolo, R. Rizzente, F. Vella,
C. Volonterio, Italy 2016, 8’
Guest
Francesco Clerici

I sogni del lago salato
Andrea Segre, Italy 2015, 72’


Venerdì 7 / Friday 7th

SALA / THEATRE 400
14:30
John Gollings: Eye for Architecture
Sally Ingleton, Australia 2009, 52’

16:00
Anthropocene
Steve Bradshaw, UK 2015, 94’
—Italian première

18:15
Having a Cigarette with Àlvaro Siza
Ian Dilthey, Germany 2016, 52’

19:30
Jean Nouvel: Reflections
Matt Tyrnauer, USA 2016, 15’
—Italian première
Guest
Filippo Francescangeli
Giampiero Bosoni

20:45
The Destruction of Memory
Tim Slade, USA 2016, 125’
—Italian première
Guest
Emilio Arslan, Andrea Kerbaker

SALA / THEATRE 200
16:45
One Water
Sanjeev Ai Habashi, USA 2008, 50’
Guest
Daniela Fantini, Patrizia Scarzella

18:30
Eye over Prague
Olga Špátová
Czech Republic 2009, 78’
Guest
Stephan Hammel, Marcel Náhlovský

The Campana Brothers 
by Fernando & Humberto
Gabriela Bernd, Brazil 2016, 20’
Guest
Gabriela Berndt, Fernando Campana,
Humberto Campana

20:30
Before Design: Classic /
Before Design: Classic (Backstage)
Matteo Garrone, Italy 2016, 7’ / 2’41”
Guest
Michele Ciarmoli, Marco Sabetta

21:00
Driving Dreams
Gianluca Migliarotti, Italia 2016, 52’
—World première
Guest
Stefano Cardini, Paolo Martin
Gianluca Migliarotti, Tom Tjaarda

22:15
Can You Dig This
Delila Vallot, USA 2015, 80’

SALA / THEATRE 100
15:45
Growing Cities
Dan Susman, USA 2013, 92’
Guest
Inge de Boer, Denise Houx

17:45
Yesterday/Tomorrow (14+ Foundation)
Jenna Elizabeth Zambia/USA 2014, 8’13”
—European première

Citizen Architect. Samuel Mockbee and the Spirit of the Rural Studio
Sam Douglas, USA 2010, 60’
Guest
Caterina Micolano, Ilaria Venturini Fendi

19:30
Dreams Rewired
Manu Luksch, Martin Reinhart, Thomas Tod, Austria/Germany/UK 2015, 85’

21:00
Design Disruptors. 
The Future is Designed
InVision, USA 2016, 70’

22:30
L’Assemblea del Nulla
micropunta, Italy 2016, 60’
—World première

SALA / THEATRE 50
16:30
Dance with Architecture: Jessica Lang & Steven Holl
Spirit of Space, USA 2016, 12’15”

Think Energy (London)
Gerardo Marmo, Maria Veltcheva, Italy 2015-2016, 5’
Guest
Gerardo Marmo, Maria Veltcheva

Creativity, Practice, Research
Maria Veltcheva/RMIT University
Spain 2016, 15’

Ein Ort wie dieser (A Place Like This)
Philip Meyer, Germany 2015, 8’

18:00
Filter: Riccardo Benassi
Techno Casa – An Introduction to, Italy 2011-2013, 6’56” / Techno Casa – Allegato 1,12 Kb, Italy 2011-2013, 11’04’’ Techno Casa – Allegato 7,02 Mb, Italy 2011-2013, 14’47’’ Phonomenology –The Umbrella Paradigm, Italy 2015, 4’24
Guest
Riccardo Benassi

Filter: Omer Fast
Continuity, Germany 2016, 41’
—Italian première

19:45
Seoul Design Week@MDFF 2016
Korean reels / Pellicole coreane

20:45
Think Energy (Berlin)
Gerardo Marmo, Maria Veltcheva
Italy 2014-2016, 5’

Last exit Alexanderplatz
Hans Christian Post
Denmark/Germany 2015, 55’42”
—Italian première

22:00
Naoshima. Dream on the Tongue
Claire Laborey, France 2014, 52’

Sabato 8 / Saturday 8th

SALA / THEATRE 400
14:30
The Age of Kommunalki
Francesco Crivaro, Elena Alexandrova
Italy/Russia 2015, 65’
Guest
Alessandro De Magistris, Umberto Zanetti

16:30
The Chinese lives of Uli Sigg
Michael Schindhelm, China 2016, 93’

18:15
Volevo essere Walt Disney
Francesca Molteni, Italy 2016, 35’
—World première
Guest
Fulvio Irace, Alessandro Mendini, Francesca Molteni

20:00
Yohji Yamamoto Dressmaker
Ngo The Chau, Japan 2016, 69’
—Italian première
Guest
Maria Luisa Frisa

21:30
Baraka
Ron Fricke, USA 1992, 116’
Guest
Marco Fullone

SALA / THEATRE 200
14:30
Frei Otto: Spanning the Future
Joshua V. Hassel, USA 2016, 60’
—Italian première

15:45
Bikes vs Cars
Frederick Gertten, Brazil 2015, 90’
Guest
Marco Granelli, Giuseppe Mistretta

17:30
Filter: Zapruder
All Inclusive, Italy/Austria 2010, 75’
(3D screening)
Guest
Mario Lupano, Nadia Ranocchi, 
Vittorio Sportoletti Baduel, David Zamagni

19:15
Eero Saarinen:
The Architect who Saw the Future

Peter Rosen, USA 2016, 68’
—European première
Guest
Massimo Curzi

21:00
Inception
Christopher Nolan, USA 2010, 148’
Guest
Maria Francesca Tatarella

SALA / THEATRE 100
16:45
Fornasetti: tema e variazione
Michela Moro, Italy 2016, 41’
Guest
Barnaba Fornasetti, Michela Moro

Think Energy (Paris)
Gerardo Marmo, Maria Veltcheva
Italy 2013-2014, 5’

Jean Nouvel: Reflections
Matt Tyrnauer, USA 2016, 15’

18:30
Fili d’erba. Intervista a Cino Zucchi e Giuseppe Pedrali
Alessandro Milini, Italy 2016, 19’
Dentro i fili d’erba
Filippo Romano, Italy 2016, 3’ 40”
Guest
Cino Zucchi

20:00
Drunk on Light (Ubriaco di luce)
Ester Pirotta, Emilio Tremolada
, Italy 2016, 30’
—World première
Guest
Roberto Moroso, Ester Pirotta,
Emilio Tremolada, Tom Vack

21:00
Sensing Spaces. Architecture re-imagined
Candida Richardson, UK 2014, 17’

Bishop Edward King Chapel
Nilesh Patel, UK 2015, 6’

Building M+ (Herzog & de Meuron)
Stephy Chung, China 2014, 10’49”

Dance with Architecture: Jessica Lang & Steven Holl
Spirit of Space, USA 2016, 12’15”

22:00
Having a Cigarette with Àlvaro Siza
Ian Dilthey, Germany 2016, 52’

SALA / THEATRE 50
14:30
Modernism Walks into a Bar Alone at Night
Ben Sheehan & Will Harvey-Jones
Australia 2015, 5’18”

Il Girasole. Una casa vicino a Verona
Marcel Meili, Christoph Schaub
Switzerland 1995, 15’

L’album di Jacqueline
Maria Giovanna Cicciari, Saverio Incombenti
Italy 2016, 25’
—World première

15:45
Filter: Diego Marcon
Spool / Tape 01. Lia, Italy 2007, 17’15”
Spool / Tape 06. Martina, Italy 2007, 10’22”
Guest
Davide Giannella, Diego Marcon

17:30
Before Design: Classic
Matteo Garrone, Italy 2016, 7’

Lino Sabattini
Gianluca Migliarotti, Italy 2010, 50’
Guest
Gianluca Migliarotti

19:00
Filter: Nico D’Alessandria
L’imperatore di Roma, Italy 1987, 84’

21:00
Filter: Gianluca De Serio, 
Massimiliano De Serio
I ricordi del fiume, Italy 2016, 96’
Guest
Luca Astorri, Gianluca De Serio, Massimiliano De Serio

Domenica 9 / Sunday 9th

SALA / THEATRE 400
14:30
The Destruction of Memory
Tim Slade, USA 2016, 125’

17:00
Eero Saarinen:
The Architect who Saw the Future

Peter Rosen, USA 2016, 68’

18:30
Dreams Rewired
Manu Luksch, Martin Reinhart, Thomas Tod
Austria/Germany/UK 2015, 85’

20:15
Voyage autour de la Lune
Ila Bêka & Louise Lemoine
France 2015, 76’
—Italian première

SALA / THEATRE 200
15:15
Seoul Design Week@MDFF 2016
Costancy & Chane in Korea traditional
Chul Heo, Korea 2013, 72’
Someone’s Window
Heewon Kim,
Korea 2012, 2’30”
Guest
Monica Moonjung Go, Frida Doveil
Mario Pietromarchi

16:45
L’album di Jacqueline
Maria Giovanna Cicciari, 
Saverio Incombenti, Italy 2016, 25’
Guest
Maria Giovanna Cicciari, Saverio Incombenti

Volevo essere Walt Disney
Francesca Molteni, Italy 2016, 35’

18:15
Andrea Branzi: Moderno, Post Moderno e Primitivo
Emilio Tremolada, Italy 2016, 15’33”
Guest
Andrea Branzi, Emilio Tremolada

Bowlingtreff
Thomas Beyer, Adrian Dorschner
Germany 2015, 61’
—Italian première
Guest
Thomas Beyer, Adrian Dorschner

20:30
Yohji Yamamoto Dressmaker
Ngo The Chau, Japan 2016, 69’

SALA / THEATRE 100
14:30
Roger d’Astous
Etienne Desrosiers, Canada 2016, 103’
—European première
Guest
Etienne Desrosiers

16:30
Habitat: note personali
Emiliano Dante, Italy 2014, 55’
Guest
Annalisa Monfreda

18:15
Filter: Archana Hande
Of Panorama, India 2014, 9’28”

D’ombres et d’ailes
Eleonora Marinoni, Elice Meng
Switzerland/France 2015, 13’

Ein Ort wie dieser (A place like this)
Philip Meyer, Germany 2015, 8’

19:30
The Hotel
Kristian Petri, Sweden 2016, 81’
—Italian première

21:30
I don’t belong anywhere: the Cinema of Chantal Akerman
Marianne Lambert, USA 2015, 67’45”

SALA / THEATRE 50
14:30
One Water
Sanjeev Ai Habashi, USA 2008, 50’

Fili d’erba. Intervista a 
Cino Zucchi e Giuseppe Pedrali
Alessandro Milini, Italy 2016, 19’ 

Dentro i fili d’erba
Filippo Romano, Italy 2016, 3’ 40”

16:30
Sensing spaces. Architecture re-imagined
Candida Richardson, UK 2014, 17’

Paulo Mendes da Rocha
Bruno Graziano, Camilla Belchior
Brazil 2013, 20’

17:45
Drunk on Light (Ubriaco di luce)
Ester Pirotta, Emilio Tremolada
, Italy 2016, 37’

Silo 468
Antti Seppänen, Finland 2014, 37’

19:00
Eye over Prague
Olga Špátová, Czech Republic 2009, 78’

20:30
Ettore Sottsass. 
A private scrapbook. 1957-2007
Edited by Francesca Balena Arista, 
Roberta Meloni, Italy 2008, 30’